توانايی‌های منحصر به فردی كه ممكن است با اوتيسم همراه باشد

اوتیستیک بودن همواره ساده نیست. گاهی اوقات صداها و تصاویر بیش از حد شدید است. در مواقع دیگر، بودن در گروه می‌تواند واقعا ترسناک باشد. به هر حال با اینکه اوتیسم برخی از بخش‌های زندگی را سخت‌تر می‌کند، می‌تواند چیز‌های دیگر را فوق‌العاده کند.

با تمام چالش‌هایی که اوتیسم به همراه دارد، متوجه خواهید شد فرزندتان توانایی‌های منحصر به فردی نیز دارد. با اینکه همه‌ی کودکان استعداد‌های خاص ندارند، ‌برخی از افراد اوتیستیک در مقایسه با دیگران مهارت‌های استثنائی‌ای در ریاضی، موسیقی، هنر و مطالعه دارند. مهارت در این حوزه‌ها می‌تواند برای کودک عاملی جهت بالا بردن انگیزه برای یادگیری و پیشرفت باشد.

عامل اصلی در یادگیری چیست؟ در یک کلمه: انگیزه. همه‌ی ما به چیز‌هایی که بسیار علاقه داریم توجه بهتری نشان می‌دهیم، بنابراین در یادگیری آن‌ها ماهر‌تر می‌شویم. فهم اینکه چه چیزی در کودک‌تان ایجاد انگیزه می‌کند یکی از کلید‌های افزایش یادگیری و مهارت‌هایشان خواهد بود. استعداد‌های خاص فرزندتان ممکن است بخشی از هویت، سبک و طبیعت منحصر به فردش باشد.

 

«به عنوان فردی با اوتیسم می‌خواهم به اهمیت رشد استعداد‌های کودک تاکید کنم. مهارت‌ها در اوتیسم غالبا از سطح یکسانی برخوردار نیستند و کودک می‌تواند در یک مهارت خوب و در دیگری ضعیف باشد. من در نقاشی استعداد داشتم و این استعداد‌ها بعد‌ها به سمت شغلی در زمینه‌ی طراحی سیستم‌های دام‌پروری برای شرکت‌های بزرگ پرورش یافت. بیش‌تر مواقع تاکید بیش از حدی بر نا‌توانی‌ها وجود دارد و تاکید کافی بر استعداد‌ها نیست. توانایی‌ها در کودکان دارای اوتیسم در سطوح متفاوتی است و بسیاری از این افراد عملکرد پایین‌تری از من دارند. پرورش استعداد‌ها و ارتقا مهارت‌ها به نفع همه است. اگر یک کودک به قطار علاقه‌ی شدید دارد از آن به عنوان یک انگیزه‌ی بزرگ برای یادگیری مهارت‌های دیگر استفاده می‌کند به طور مثال از یک کتاب درباره‌ی قطار‌ها برای آموزش خواندن، محاسبه‌ی سرعت قطار برای ریاضی و ایجاد علاقه در تاریخ با مطالعه‌ی تاریخ راه آهن استفاده کنید.» -تمپل گراندین

 

در اصطلاحات پزشکی اوتیسم یک اختلال عصب‌شناختی است. این بدان معنا است که ذهن‌های اوتیستیک غیر‌معمول هستند. سلول‌های مغز این افراد به شکل متفاوتی از مغز‌های غیر‌اوتیستیک با هم در ارتباط هستند. به بیان دیگر اوتیستیک بودن تجربه‌ی فرد از همه چیز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. آن‌ها با روش متفاوتی یاد می‌گیرند، می‌بینند و احساس می‌کنند که در بیش‌تر مردم این‌گونه نیست.

بیش‌تر افراد اوتیستیک اختلال پردازش حسی نیز دارند. این بدین معنا است که فرد اوتیستیک در حالی‌که از برخی محرک‌های حسی، مانند رنگ یا بویی خاص، متنفرند، برخی دیگر از محرک‌های حسی به طور استثنائی برای آن‌ها لذت‌بخش است.

به طور مثال، حس یک پارچه‌ی نرم که پوست بدن را لمس می‌کند می‌تواند به شدت لذت‌بخش باشد. برخی از افراد اوتیستیک چیز‌های خاصی را دوست دارند. این چیز‌ها می‌تواند طعم‌ها، بو‌ها، تصاویر، صدا‌ها و … باشد. به این خاطر برخی از افراد اوتیستیک چیز‌هایی را تجربه می‌کنند و از آن‌ها لذت می‌برند که افراد دیگر به ندرت حتی متوجه‌شان می‌شوند.

 

«ای کاش وقتی تشخیص اوتیسم گرفتم، می‌دانستم چیز‌های خوبی هم در اوتیستیک بودن وجود دارد. ای کاش می‌دانستم که اوتیستیک بودن به من اجازه می‌دهد که چیز‌ها را متفاوت ببینم و این تفاوت چیزی زیبا است. ای کاش می‌دانستم که عادت‌های عصبی من تنها برای آرام کردن خودم بودند. ای کاش می‌توانستم از لحظه‌ای که متوجه اوتیسمم شدم آن را بپذیرم و به این علت دوست دارم کمک کنم بقیه این را بدانند.» -هایس کافمن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *