تشخیص اتیسم؛ گام اول در مسیری پر پیچ و خم

والدین معمولا نخستین کسانی هستند که به نشانه‌های اولیه‌ی اوتیسم توجه می‌کنند. تفاوت‌ها ممکن است از بدو تولد وجود داشته باشد یا با گذشت زمان نمایان شود. گاهی اوقات این تفاوت‌ها برای همه واضح است. در موارد دیگر، اولین بار توسط پرستار یا معلم مهد کودک تشخیص داده می‌شود. این تفاوت‌ها سوالات زیادی در ذهن خانواده‌های بسیاری مانند شما ایجاد می‌کند.

دلایل بسیاری وجود دارد که چرا تشخیص برای فرزندتان مهم است. یک تشخیص کامل و با جزییات، اطلاعات مهمی درباره‌ی رفتار و رشد فرزندتان می‌دهد. این در ایجاد نقشه‌ی راهی برای توان‌بخشی با شناسایی نقاط قوت و چالش‌های خاص فرزندتان به شما کمک می‌کند و اطلاعات مفیدی نیز درباره‌ی اینکه چه نیاز‌ها و مهارت‌هایی را برای مداخله‌ی موثر مورد توجه قرار دهید، فراهم می‌کند.

به یاد داشته باشید که فرزندتان به همان اندازه منحصر به فرد، دوست داشتنی و شگفت انگیز است که پیش از تشخیص بود.

تشخیص اختلال طیف اوتیسم نقطه‌ای مهم در آغاز مسیری طولانی است. برخی خانواده‌ها پس از جست‌جویی طولانی، نامی می‌یابند برای شرایطی که نمی‌دانستند چه بنامند و از وجودش آگاه بودند. بسیاری از خانواده‌ها، پس از تشخیص، احساساتی آمیخته از ناراحتی و رهایی را تجربه می‌کنند. ممکن است گیج شده باشید یا با دانستن علت نگرانی‌هایتان در مورد فرزند خود، احساس بهتری داشته باشید. در هر صورت هزاران خانواده مسیری مشترک با شما را می‌پیمایند. تنها نیستید و امیدوار باشید. حمایت وجود دارد. ما سعی داریم در بلاگ پازل‌یار به مرور اطلاعاتی را فراهم کنیم که کمک کند بهترین استفاده ممکن از روزهای آتی فرزندتان را داشته باشید.

Photo by Debby Hudson on Unsplash
منبع:
Autism Speaks 100 Days kit for young Children, 2018

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *