فناوری در خدمت سلامت افراد دارای اختلال طیف اتیسم

همان‌طور که در مطلب فناوری یاری‌رسان چیست؟ به طور مفصل گفته شد، فناوری یاری‌رسان بخشی است شامل دستگاه‌های یاری‌رسان، سازگار و توانبخش برای افراد ناتوان، که جهت افزایش، حفظ یا بهبود قابلیت‌های عملکردی افراد دارای معلولیت استفاده می‌شود. خدمات فناوری یاری‌رسان هر خدمتی است که به طور مستقیم به فرد دارای معلولیت در انتخاب، کسب یا استفاده از یک دستگاه فناوری یاری‌رسان کمک می‌کند.

استراتژی‌هایی که در فناوری یاری‌رسان استفاده می‌شود به سه گروه تقسیم می‌شود: سطح پایین، متوسط و پیشرفنه

استراتژی‌های سطح پایین

این استراتژی‌ها کم هزینه هستند. به عنوان مثال، روش‌های پشتیبانی بصری که شامل هیچ نوعی از فناوری نمی‌شوند، مانند یک تخته‌پاک‌کن، تخته‌شاسی، زونکن، پوشه، آلبوم عکس، عکس‌های لمینیت شده، هایلایت و غیره.
استفاده‌ی منظم و مداوم از برنامه‌های فردی به افزایش مهارت‌های سازمانی کودک کمک می‌کند و در عین حال استقلالش را پرورش می‌دهد و باعث کاهش انگیزه نسبت به رفتار چالش بر‌انگیز می‌شود. نمونه‌هایی از برنامه‌های فردی شامل تقویم‌ها و لیست بصری برنامه‌های روال روزانه که به کودک می‌گوید چه چیزی در حال اتفاق افتادن است و زمانی که تمام لیست انجام شود و هر تغییری که ممکن است رخ دهد، چه اتفاقی خواهد افتاد. با انجام هر یک کار، کودک می‌تواند آن را علامت‌گذاری کند. مراقب باشید عکس‌هایی را انتخاب کنید که برای کودک مفید باشد. به عنوان مثال، اگر رنگ باعث سردرگمی یا تحریک بیش از حد کودک می‌شود، به جای آن از تصاویر سیاه و سفید استفاده کنید.

استراتژی‌های سطح متوسط

این استراتژی‌ها شامل برخی از انواع دستگاه‌هایی می‌شود که با باتری کار می‌کنند مانند ضبط صوت، پروژکتور آموزشی، زمان‌سنج، ماشین حساب و دستگاه‌های خروجی صوتی ساده که زمینه‌های مهارتی خاصی را تقویت می‌کند.
اکثر دستگاه‌های این گروه به کمک‌های ارتباطی از طریق خروجی صوتی اشاره دارد. درک این نکته مهم است که این محصولات برای استفاده به عنوان «روش افزوده برای برقراری ارتباط صریح» ساخته شده‌اند. این استراتژی‌ها به پرورش مهارت‌های مربوط به درک زبان، مهارت‌های ارتباطی بیانی، اجتماع و حضور در اجتماعات، مهارت‌های سازمانی و مهارت‌های علمی کمک می‌کند.

استراتژی‌های سطح پیشرفته

این‌ها استراتژی‌های پشتیبان فنی پیچیده هستند. معمولا تجهیزات پر هزینه، مانند دوربین‌های فیلم‌برداری، کامپیوتر، سخت‌افزار‌های انطباقی و دستگاه‌های پیچیده‌ی خروجی صدا را شامل می‌شود.
برخی از مهارت‌های مورد استفاده‌ی آن‌ها برای توسعه‌ی مهارت‌های زبانی و اجتماعی است.
علائم اجتماعی غیر کلامی مانند تن صدا، زبان بدن، حالات چهره و غیره را می‌توان با استفاده از ویدئو نیز به خوبی نشان داد و مورد مطالعه قرار داد.
استفاده از رایانه توسط کودکان دارای اوتیسم توجه و تمرکز را افزایش می‌دهد درحالی که هم‌زمان مهارت‌های حرکتی را افزایش و اضطراب را کاهش می‌دهد.
در بعضی موارد، ممکن است لازم شود کامپیوتر با نیاز‌های خاص کودک منطبق شود.

نتیجه‌گیری

امروزه، میلیون‌ها اپلیکیشن در دسترس است، و این تعداد روزانه افزایش می‌یابد. برای هر چیزی اپلیکیشنی وجود دارد. اما باید احتیاط کرد. مانند سایر استراتژی‌های مورد استفاده در درمان اختلال طیف اوتیسم، انتخاب فناوری و یا اپلیکیشن‌ها باید شخصی‌سازی شود تا نیاز‌های فرد یاد گیرنده را برآورده سازد. ارزیابی و داده‌ها پیش از تصمیم‌گیری در مورد هر فناوری مورد استفاده ضروری است. جمعیت یا فردی که قرار است با آن کار کنید چیست؟ چه مهارت‌هایی را می‌خواهید مورد هدف قرار دهید؟ در چه زمینه‌ای از فناوری یا اپلیکیشن استفاده خواهد شد؟ چگونه این مهارت‌ها با هم‌سالانشان مقایسه خواهد شد؟ نتایج مورد انتظارتان چه خواهد بود؟
فرایند تصمیم‌گیری در مورد چگونگی و زمان استفاده از فناوری در برابر یک فرد دارای اختلال طیف اوتیسم، باید متفکرانه و به خوبی برنامه‌ریزی شده باشد. تصمیمی که توسط گروهی از متخصصان، اعضای خانواده و فرد گرفته شده که در آن نقاط قوت، نیاز‌های ارتباطی، خصوصیات شخصیتی و اهداف فرد با ویژگی‌های آن فناوری مطابقت دارد بهترین استراتژی است. هنگام ارزیابی فرد برای یک دستگاه همراه یا اپلیکیشن ارتباطی، مسائلی از قبیل قابلیت استفاده، ادغام، قطع، سازگاری فناوری، زمینه و نیاز‌های حسی و شناختی باید مورد توجه قرار گیرند. به طور خاص، هدف AAC همیشه در مورد ارتباط بوده است و نه در مورد دستگاه. فناوری با سرعت بیش‌تری نسبت به گذشته در حال تغییر است و همین‌طور نیز ادامه خواهد یافت. این نوع فناوری که به راحتی قابل دسترسی است، هیجان‌انگیز بوده و وعده‌هایی برای افراد اختلال طیف اوتیسم و سایر نا‌توانی‌ها به همراه دارد.

Photo credit: Photo credit: Andrew Martin on Pixabay

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *